Fotografování dudka chocholatého na východním Slovensku
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Podnět k cestě na východ Slovenska mi dal kamarád Jirka, který získal cenné informace o vhodných lokalitách k fotografování vlh pestrých (Merops apiaster) a hlavně dudků chocholatých (Upupa epops). Dlouho jsem se nerozmýšlel, fotografování těchto ptáků v zemědělské krajině slovensko-maďarského pomezí znělo velmi lákavě. Rozhodli jsme se pro prodloužený víkend na začátku července. Vyrazili jsme brzy ráno, abychom stihli objet co nejvíce lokalit a připravili se na večerní fotografování.
Po několika hodinách jízdy přes Slovensko jsme přijeli na první předem vytipovanou lokalitu vzdálenou asi 2 km od maďarských hranic. Byl to malý asi tří hektarový remízek uprostřed pole, ve kterém se nacházela celá řada kolmých pískových stěn. Už z dálky jsme pozorovali několik vlh pestrých lovících hmyz nad polem. Na první pohled se nám lokalita příliš nelíbila, protože v lesíku bylo velké množství různých odpadků a stavební suti. Ovšem vlh pestrých jsme zde nalezli opravdu hodně a dokonce ihned po příchodu do lesíka nás překvapil dudek chocholatý, který seděl na hromadě kamení. Po podrobném průzkumu lokality jsme odhadli na největší pískové stěně asi 60 hnízdních nor vlh pestrých, z nichž asi polovina vypadala, že jsou aktivně využívané. Dalších celkem asi 20 neaktivních nor se nacházelo na jiných exponovaných místech. V remízku dále poletovaly žluvy hajní (Oriolus oriolus) a často byla také slyšet křepelka polní (Coturnix coturnix) z okolních polí. Hustota dudků na tak malém prostoru nás dost překvapila, odhadli jsme asi 2-3 páry a několik letošních mláďat. Zajímavě vypadala malá ploška pole s menší hustotou vegetace, kde dudci často přilétali a hledali v půdě potravu. Domluvili jsme se, že ve večerním světle zkusíme na tomto místě zalehnout. První lokalita se tedy jevila z hlediska počtu ptáků velmi nadějně, otázka ovšem byla, jaké budeme mít štěstí při focení.
Během dne jsme ještě objeli několik dalších lokalit, ale žádná již nedosahovala kvalit naší první zastávky. Fotografování by na těchto lokalitách bylo velmi obtížné a navíc aktivních nor s hnízdy vlh zde bylo velmi málo, dudky jsme už nepozorovali na žádné z lokalit. Několik míst, kde měla být nějaká vodní hladina s mokřadními druhy ptáků, bylo téměř vyschlých. Na jednom z mokřadů poletovalo několik rybáků bahenních (Chlidonias hybrida). Jejich fotografování za letu je dost složité, protože jejich let je velmi nepředvídatelný co do rychlosti i směru, takže jsem rád alespoň za ostrý snímek proti obloze.
Rybák bahenní (Chlidonias hybrida) Whiskered Tern, východní Slovensko
Asi dvě hodiny před západem slunce jsme se vrátili na první lokalitu, a zalehli pod maskovací sítě u vybraného místa na poli. Ze všech stran se ozývaly lovící vlhy, po poli chodili čápi bílí (Ciconia ciconia) a volavky bílé (Ardea alba), stále se okolo něco dělo. Asi po půl hodině se objevil první dudek a později další dva, ale nechtělo se jim přilétnout na ideální místo pro fotografování. Navíc se ukázalo, že tráva i v tomto místě byla dost vysoká, takže se v ní dudci ztráceli.
Čáp bílý (Ciconia ciconia) White Stork, východní Slovensko
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Do západu slunce bylo ještě daleko, takže by se dalo ještě něco vymyslet. Ovšem pokud bychom se odmaskovali, vždy existuje riziko, že můžeme dudky vyplašit natolik, že už se nemusí vrátit, což by v těchto skvělých světelných podmínkách byla velká škoda. Nakonec jsme se rozhodli, že to zkusíme a na místo, kde se nejvíce pohybovali, nainstalujeme nějakou odsedací větev, abychom ptáky dostali z trávy do volnějšího prostoru. Po naaranžování větve jsme u ní ještě nechali reproduktor, pro případné nalákání dudků pomocí jejich hlasu. Opět jsme zalehli pod sítě. Asi za 15 minut přilétli dudci zpět, ale na větev se jim stále nechtělo. Do západu slunce už mnoho nezbývalo. Pokusili jsme se tedy dudky přilákat pomocí nahrávky. Při pouštění klasického hlasu dudci vůbec nereagovali. Po puštění hlasu žadonících mláďat reagovali dudci skoro okamžitě a hned přilétli k reproduktoru. Jeden dokonce sedl na „naši“ větev a dopřál nám asi 15 minut focení.
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Po prvním večerním fotografování na Slovensku panovala maximální spokojenost. Hned se nám podařilo vyfotografovat druh, pro který jsme zde přijeli. Po západu slunce jsme ještě připravili místo na ranní focení, tentokrát na hraně pískové stěny s největší kolonií vlh pestrých. Rozmístili jsme několik odsedacích větví a připravili místo na fotokryty. Při našem odchodu již na naaranžovaných větvích sedělo několik vlh.
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Druhý den ještě za tmy jsme se tentokrát zamaskovali ve fotokrytech. Nádherné ráno, první paprsky slunce a před objektivy se střídají dudci i vlhy. Co více si přát? Opět se nám osvědčila nahrávka žadonících mláďat, dudci se nám třepotali i metr před objektivy, ale bohužel na tak blízkou vzdálenost jsme nebyli připraveni. Snažili jsme se nalákat i žluvu hajní, která se ozývala velmi blízko, ale z korun stromů se jí do volného prostoru nechtělo. Během dne jsme potkali na lokalitě místního ornitologa, který zde prováděl pravidelné sčítání. Dal nám mimo jiné několik tipů na zajímavé lokality v okolí, např. na výskyt sýčků obecných (Athene noctua) v nedalekém zemědělském družstvu. Dokonce prý sýčci ještě před několika lety hnízdili i zde ve starých norách po vlhách.
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Vlha pestrá (Merops apiaster) European Bee-eater, východní Slovensko
Vlha pestrá (Merops apiaster) European Bee-eater, východní Slovensko
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, východní Slovensko
Ptáci spolupracovali i následující den, takže fotografování bylo velice snadné. Třetí den se začínala zatahovat obloha a i předpověď počasí nevypadala dobře. Rozhodli jsme se k odjezdu, i proto že jiné zajímavé lokality jsme v okolí nenašli. Dokonalou tečkou za naší cestou na Slovensko bylo pozorování páru sýčků obecných na střeše místního kravína, i když z poměrně velké dálky.
Vzhledem k tomu, že jsme přijeli v pozdním hnízdním období, dudci již měli vyvedená mláďata a nebyli příliš aktivní. Přesto jsme odjížděli velmi spokojeni nejenom s fotografiemi, ale také se skvělými zážitky při fotografování v nádherné krajině východního Slovenska. Určitě by stálo za to se sem vrátit na začátku hnízdní sezóny a pokusit se nafotit o něco akčnější fotografie těchto nádherných ptáků.
Pěkný článek a skvělé fotky, určitě se tam ještě někdy vydáme…