Za mandelíkem hajním do maďarské pusty
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jedním z ptáků, kterého jsem vždycky chtěl alespoň vidět v přirozeném prostředí je mandelík hajní (Coracias garrulus). Vzhledem k tomu že u nás a na Slovensku se již prakticky nevyskytuje, rozhodl jsem se, že se za ním vypravím do Maďarska, kde populace čítá až tisíc párů. Ovšem s omezeným časem je dost těžké jej najít i tam. V Maďarsku jsem byl několikrát, ale vždy na podzim, takže jsem neměl žádné vytipované lokality, kde by se mohl vyskytovat. Domluvil jsem se ještě se dvěma přáteli fotografy Jiřím a Jiřím na výpravu během prodlouženého víkendu. Jelikož jsme měli jen několik dní a chtěli jsme toho vidět a nafotit co nejvíce, domluvili jsme se, že pro fotografování mandelíka využijeme fotografické kryty od společnosti Sakertour. Tato společnost nabízí v oblasti NP Hortobágy celou řadu fotokrytů, zaměřených nejen na druhy typické pro maďarskou pustu, ale i na vodní ptáky, kteří se v národním parku vyskytují ve velkém množství.
První den jsme věnovali prohlídce NP Hortobágy a okolí. První zastávkou bylo hnízdiště vlh pestrých (Merops apiaster). Ptáků zde bylo opravdu dost, ale písková stěna s norami, kde vlhy hnízdily, byla exponována ne zcela ideálně, takže jsme zde příhodné místo k fotografování nenašli. V okolních rákosinách poletovalo několik bramborníčků černohlavých (Saxicola rubicola) a tak jsme objektivy zaměřili na ně.
Bramborníček černohlavý – samice (Saxicola rubicola) European Stonechat - female, NP Hortobágy, Maďarsko
Bramborníček černohlavý - samec (Saxicola rubicola) European Stonechat - male, NP Hortobágy, Maďarsko
Bramborníček černohlavý - samice (Saxicola rubicola) European Stonechat - female, NP Hortobágy, Maďarsko
V odpoledních hodinách jsme se přesunuli k hlavní rybniční soustavě parku Hortobágy-Halastó. Několik kilometrů čtverečních vodních ploch a nedozírných porostů rákosí v čele s největším rybníkem soustavy … Kondás. Tento rybník je vyhlášeným nocovištěm jeřábů popelavých (Grus grus), kteří se v parku zastavují při jarním i podzimním tahu. Zvláště na podzim zde mohou nocovat desetitisíce ptáků. V infocentru jsme koupili vstupní lístek do parku, který je potřeba mít u sebe kdekoli v NP. Hned po několika stovkách metrů se nám otevřela nádherná scenérie obrovské vodní plochy poseté žlutými květy plavínu štítnatého (Nymphoides peltata) nad kterou lovili rybáci obecní (Sterna hirundo) a rybáci bahenní (Chlidonias hybrida). Ovšem vzhledem k velikosti rybníka nebylo možné se dostat k rybákům na rozumnou vzdálenost k fotografování. Nedaleko od infocentra jsme zase sledovali koupající se stádo buvolů domácích, které doprovázelo několik volavek vlasatých (Ardeola ralloides). Buvoli se zde chovají ve velkých výbězích s elektrickým ohradníkem, takže není třeba se jich obávat. Mimo jiné jsme dále pozorovali bukače velkého (Botaurus stellaris), volavku červenou (Ardea purpurea), sýkořice vousaté (Panurus biarmicus) a kormorány malé (Phalacrocorax pygmeus).
Volavka vlasatá (Ardeola ralloides) Squacco Heron, NP Hortobágy, Maďarsko
Buvol domácí (Bubalus arnee f. bubalis) NP Hortobágy, Maďarsko
Od anglických kolegů, které jsme potkali v parku, jsme dostali tip na další zajímavou lokalitu. Malý jasanový lesík uprostřed rozsáhlé planiny, který byl domovem kolonie poštolek rudonohých (Falco vespertinus) a havranů polních (Corvus frugilegus). Poštolek zde v opuštěných hnízdech havranů hnízdilo opravdu mnoho, ale stále se zdržovaly vysoko v korunách stromů. Do ideálních fotografických pozic jsme je bohužel nedostali. Zůstali jsme na lokalitě až do večerních hodin, kdy nás vyhnal déšť.
Poštolka rudonohá - samec (Falco vespertinus) Red-footed Falcon - male, NP Hortobágy, Maďarsko
Poštolka rudonohá - samice (Falco vespertinus) Red-footed Falcon - female, NP Hortobágy, Maďarsko
Následující den ráno ještě za tmy jsme již čekali na předem smluveném místě na našeho průvodce Attilu, který nás odvezl k fotokrytům. Nejprve jsme přijeli na místo, kde byly ideální světelné podmínky v ranních hodinách. Později odpoledne jsme se přesunuli na jinou lokalitu k večernímu fotografování. V obou případech se jednalo o mobilní fotokryty, umístěné u dutin, obsazených mandelíky. Byla to jednoduchá dřevěná bouda asi 1,5 m nad zemí, jejíž přední stěnu vyplňovalo zrcadlové sklo. Nejprve jsem měl dost pochyby při fotografování přes sklo, ale na fotografiích skleněná tabule není absolutně znát. Již při příjezdu za svítání jsem byl uchvácen okolní krajinou. Dost se lišila od okolních zemědělsky využívaných ploch. Měla opravdu ráz divoké stepi s roztroušeními keři a dudci chocholatí (Upupa epops) zde byli nejhojnějším druhem. Také jsme v dálce zahlédli mandelíka a na osamělých staveních posedávali sýčci obecní (Athene noctua). Ráno už za svítání jsme tedy usedli do prvního fotokrytu, asi dvě hodiny se nic nedělo, mandelíci se stále neukázali, ale najednou se objevil celý pár a po několika minutách využili i naši odsedací větev. Fotokryt se začat otřásat od klapání závěrek našich fotoaparátů. S postupem času a stoupajícím horkem aktivita mandelíku poklesla.
Dudek chocholatý (Upupa epops) Eurasian Hoopoe, NP Hortobágy, Maďarsko
Mandelík hajní (Coracias garrulus) European Roller, NP Hortobágy, Maďarsko
Mandelík hajní (Coracias garrulus) European Roller, NP Hortobágy, Maďarsko
Mandelík hajní (Coracias garrulus) European Roller, NP Hortobágy, Maďarsko
Asi ve tři hodiny odpoledne jsme se přesunuli do večerního fotokrytu. Teplota stoupala až ke 40°C, ovšem do večera zbývalo ještě mnoho času. Několik úmorných hodin se vůbec nic nedělo. Při začínajícím západu slunce jsme již začali ztrácet naději, že se mandelík objeví. Ale ten jakoby čekal na poslední sluneční paprsky, a nakonec nás překvapil v tom nejkrásnějším světle těsně před západem slunce.
Mandelík hajní (Coracias garrulus) European Roller, NP Hortobágy, Maďarsko
Mandelík hajní (Coracias garrulus) European Roller, NP Hortobágy, Maďarsko
Fotografování mandelíka v Maďarsku byl pro mě jeden z největších fotografických i „birdwatcherských“ zážitků. Samozřejmě, mohli jsme nafotit zajímavější fotografie, např. přinášení potravy nebo interakce mezi partnery, ale i samotné pozorování těchto ptáků na několik metrů přes zrcadlové sklo bylo nezapomenutelné. Určitě jsem v maďarských fotokrytech od společnosti Sakertour nebyl naposledy.